Ponowne wykorzystanie informacji

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu, realizuje obowiązki wynikające z ustawy z dnia 11 sierpnia 2011 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1641 z późn. zm.), w zakresie informacji stanowiących informację publiczną podlegającą udostępnieniu w Biuletynie Informacji Publicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 902 z późn. zm.).

Ponowne wykorzystanie informacji rozumiane jest jako wykorzystanie przez osobę fizyczną, osobę prawną, lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej informacji sektora publicznego w jakimkolwiek celu, z wyjątkiem wymiany informacji sektora publicznego między podmiotami zobowiązanymi wyłącznie w celu realizacji zadań publicznych.

Informacja sektora publicznego rozumiana jest jako każda treść lub jej część, niezależnie od sposobu utrwalenia, w szczególności w postaci papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej, będąca w posiadaniu Ośrodka i jednocześnie podlegająca udostępnieniu w Biuletynie Informacji Publicznej.

Warunki ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego.

Ponownemu wykorzystaniu podlegają:

  • informacje udostępnione przez Ośrodek w Biuletynie Informacji Publicznej,
  • informacje udostępnione na wniosek o ponowne wykorzystanie informacji, jeżeli informacje te stanowią informację publiczną, a nie zostały udostępnione przez Ośrodek w Biuletynie Informacji Publicznej.

Podmiot ponownie wykorzystujący informację sektora publicznego udostępnioną w Biuletynie Informacji Publicznej oraz udostępnioną w inny sposób niż w Biuletynie Informacji Publicznej, jest zobowiązany w tym zakresie do podania:

  • źródła pozyskania danych poprzez umieszczenie dopisku o treści: „Źródło: właściwy adres URL strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej” – jeżeli informacje zostały pozyskane z portalu BIP Ośrodka,
  • czas wytworzenia informacji przez Ośrodek (czas wytworzenia, udostępnienia, modyfikacji informacji),
  • czas pozyskania informacji sektora publicznego.

Jeżeli podmiot ponownie wykorzystujący informację sektora publicznego dokonał jej przetworzenia, zobowiązany jest do opatrzenia przetworzonego materiału komentarzem zawierającym informację o wykorzystaniu pozyskanego z Ośrodka materiału w zmienionej formie.

Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za rezultaty przetworzenia informacji przez podmiot ponownie wykorzystujący informację udostępnioną przez Ośrodek.

Ograniczenia.

Prawo do ponownego wykorzystania informacji podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych.

Ponadto prawo do ponownego wykorzystania informacji podlega ograniczeniu ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa lub prywatność osoby fizycznej, w tym ochronę danych osobowych. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji.

Opłaty.

Informacje sektora publicznego udostępnia się lub przekazuje w celu ponownego wykorzystania bezpłatnie z zastrzeżeniem, iż:

  • Ośrodek może nałożyć opłatę za ponowne wykorzystanie, jeżeli przygotowanie lub przekazanie informacji w sposób lub w formie wskazanej we wniosku o ponowne wykorzystanie wymaga poniesienia dodatkowych kosztów, na zasadach opisanych w Rozdziale 4 ustawy z dnia 11 sierpnia 2011 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego.

Łączna wysokość opłat nie może przekroczyć sumy kosztów poniesionych bezpośrednio w celu przygotowania lub przekazania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystania w określony sposób i w określonej formie.

Wysokość opłaty Dyrektor Ośrodka każdorazowo ustala przy rozpatrywaniu wniosku o ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego, o czym strona postępowania jest informowana.

Ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego przekazywanych na wniosek.

Co musi zawierać wniosek o ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego?

  • nazwę podmiotu zobowiązanego – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących, ul. Karola Miarki 4, 47-400 Racibórz,
  • informacje o wnioskodawcy – imię, nazwisko lub nazwę podmiotu oraz adres umożliwiający dostarczenie odpowiedzi do wnioskodawcy albo pełnomocnika tego wnioskodawcy w sposób lub w formie wskazanej we wniosku,
  • wskazanie informacji sektora publicznego, które będą ponownie wykorzystywane, a jeżeli są już udostępnione lub zostały przekazane, warunki ponownego wykorzystywania, na jakich maja być ponownie wykorzystywane, oraz źródło udostępnienia lub przekazania;
  • wskazanie celu ponownego wykorzystania, w tym określenie rodzaju działalności, w której informacje sektora publicznego będą ponownie wykorzystywane, w szczególności wskazanie dóbr, produktów lub usług;
  • wskazanie formy przygotowania informacji sektora publicznego, a w przypadku postaci elektronicznej – także wskazania formatu danych;
  • wskazanie sposobu przekazania informacji sektora publicznego, o ile nie są udostępnione lub nie zostały przekazane w inny sposób.

W przypadku niespełnienia wymogów formalnych wniosku wzywa się wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych, wraz z pouczeniem, że ich nieusunięcie w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

Jak złożyć wniosek o ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego?

Wniosek o udostępnienie informacji sektora publicznego składa się do Ośrodka poprzez:

  • przesłanie pocztą tradycyjną na adres: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących, ul. Karola Miarki 4, 47-400 Racibórz;
  • łożenie osobiście w Sekretariacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących, ul. Karola Miarki 4, 47-400 Racibórz;
  • przesłanie pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@soswnis.pl;
  • przesłanie platformą ePUAP na skrytkę: /SOSWNIS_Raciborz/SkrytkaESP.

Rozpatrywanie wniosku o ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego.

Rozpatrywanie wniosku następuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, z zastrzeżeniem, iż jeżeli wniosek nie może być rozpatrzony w terminie 14 dni, Ośrodek zawiadamia w tym terminie wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia oraz o terminie, w jakim rozpatrzy wniosek, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia tego wniosku.

Po rozpatrzeniu wniosku Dyrektor Ośrodka:

  • przekazuje informacje sektora publicznego w celu ponownego wykorzystania bez określenia warunków ponownego wykorzystania, lub
  • informuje o braku informacji sektora publicznego wskazanych we wniosku, lub
  • informuje o braku warunków ponownego wykorzystania w przypadku posiadania informacji sektora publicznego przez wnioskodawcę, lub
  • składa ofertę zawierającą warunki ponownego wykorzystania lub informację o wysokości opłat za ponowne wykorzystanie, lub informację o braku obowiązku tworzenia informacji sektora publicznego, ich przetwarzania w sposób lub w formie wskazanej we wniosku i jednocześnie informację w jaki sposób lub w jakiej formie informacje sektora publicznego mogą zostać przekazane, lub
  • odmawia w drodze decyzji, wyrażenia zgody na ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego.

W przypadku, gdy prawo do ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego podlega ograniczeniu lub wnioskodawca nie wniesie wskazanych w ofercie opłat na rachunek bankowy Ośrodka w okresie 14 dni od przekazania oferty Dyrektor Ośrodka, w drodze decyzji, odmawia wyrażenia zgody na ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego.

Środki prawne przysługujące wnioskodawcy w przypadku odmowy wyrażenia zgody na ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego.

W przypadku wydania przez Dyrektora Ośrodka decyzji:

  • o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego,
  • o warunkach ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego i/lub o wysokości opłat,

– wnioskodawcy przysługuje odwołanie.

Organem odwoławczy od decyzji o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego oraz od decyzji o warunkach ponownego wykorzystania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystanie jest minister właściwy do spraw informatyzacji.

Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach o ponowne wykorzystywanie stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.) z tym, że:

  • przekazanie akt i odpowiedzi na skargę następuje w terminie 15 dni od dnia otrzymania skargi;
  • skargę rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt wraz z odpowiedzią na skargę.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących

ul. Karola Miarki 4
47-400 Racibórz
Powiat raciborski
Województwo śląskie

tel.: +48 (32) 415 30 01 / (32) 415 22 55
tel./fax: +48 (32) 415 30 01 wew. 42

e-mail:
sekretariat@soswnis.pl

NIP VAT: 9542770064
NIP ZUS (np. do celów zwolnień lekarskich pracowników): 6391698314
REGON: 000193074

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl


Logo głównego BIP

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 25

Powrót na początek strony